top of page
Flag_of_Norway.svg.png
20kr-revers.png
20kr-advers.png

20 kron madeni para - Tasarım ve teknik özellikler

Çap: 27,5 mm
Kalınlık: 2,2 mm
Ağırlık: 9,9 g
Alaşım: %81 Cu, %10 Zn, %9 Ni
Kenar: Düz

Tasarımcı: Nils Aas

Tasarım:

Ön yüz (baş tarafı): HM King Harald V'nin sağa bakan bir portresi. Portrenin sol alt köşesinde sanatçının imzası olan NAA (Nils Aas) var. Portrenin altında HARALD V / NORGES KONGE yazısı var.

Ters (yazı tarafı): Bir Viking gemisinin pruvası ve madeni paranın değeri, 20 KR. Baskı yılı, Norveç Kraliyet Darphanesi'nin (şimdi Norveç Darphanesi) çapraz çek-çekiç darphanesi ile ayrılmış olarak, motifin altında görünür. Darphane müdürünün baş harfleri altta görünür.

2007 sayısından itibaren darphane müdürünün baş harflerine artık yer verilmemiştir.

10kr-revers.webp
10kr-advers.webp

10 kron madeni para - Tasarım ve teknik özellikler

Çap: 24,0 mm
Kalınlık: 2,0 mm
Ağırlık: 6,8 g
Alaşım: %81 Cu, %10 Zn, %9 Ni
Kenar: Alternatif düz/öğütülmüş

Tasarımcı: Nils Aas

Tasarım:

Ön yüz (baş tarafı): HM King Harald V'nin sağa bakan bir portresi. Portrenin sol alt köşesinde sanatçının imzası olan NAA (Nils Aas) var. Portrenin altında yazıt, HARALD V ve Kralın sloganı, ALT FOR NORGE (Hepsi Norveç için).

Ters (kuyruk tarafı): Bir çıta kilisesinin çatısının bir parçası. Madeni paranın değeri, 10 KR ve basım yılı, Norveç Kraliyet Darphanesi'nin (şimdi Norveç Darphanesi) çapraz çek-çekiç darphanesi ile ayrılmış olarak, motifin altında ve sağında görünür. Darphane müdürünün baş harfleri altta görünür.

2007 sayısından itibaren darphane müdürünün baş harflerine artık yer verilmemiştir.

5kr-revers.webp
5kr-advers.webp

5 kron madeni para - Tasarım ve teknik özellikler

Çap: 26,0 mm
Ortadaki delik: 4,4 mm
Kalınlık: 2,0 mm
Ağırlık: 7,85 g
Alaşım: %75 Cu, %25 Ni
Kenar: Öğütülmüş

Tasarımcı: Ingrid Austlid Rise

Tasarım:

Ön yüz (baş tarafı): Aziz Olav Düzeninin Zincirli Büyük Haç. Madeni paranın üst kısmındaki metinde KONGERIKET NOREG (Norveç Krallığı) yazıyor. Düzenin sembolü, Norveç Kraliyet Darphanesi'nin (şimdi Norveç Darphanesi) çapraz çek ve çekiç damgası ve darphane müdürünün baş harfleri ile çevrilidir.

2007 sayısından itibaren darphane müdürünün baş harflerine artık yer verilmemiştir. Aynı tarihten itibaren darphane işareti “KONGERIKET” ile “NOREG” arasına yerleştirilmiştir.

Ters (kuyruk tarafı): Norveç ağaç oymacısı Ole Moene (1839-1908) tarzında, akantus bitkisinin yapraklarından esinlenerek, yaprakların arasında iç içe dallar ile süsleme. 5 nolu isim motifin üzerinde görünür. Yayın yılı ve KRONER yazısı aşağıda görünmektedir. Süslemenin sağında sanatçının baş harfleri IAR (Ingrid Austlid Rise) yer almaktadır.

1kr-advers.png
1kr-revers.png

1 kron madeni para - Tasarım ve teknik özellikler

Çap: 21,0 mm
Ortadaki delik: 3,2 mm
Kalınlık: 1,7 mm
Ağırlık: 4,35 g
Alaşım: %75 Cu, %25 Ni
Kenar: Düz 

Tasarımcı: Ingrid Austlid Rise

Tasarım:

Ön yüz (baş tarafı): HM King Harald V'nin üç kez tekrarlanan taçlı monogramından oluşan haç ve haçın alt, dikey kolu olarak monogram harflerinin iki dikey çizgisine karşılık gelen iki paralel çizgi. Orta alan, taçlar ve monogramdaki harfler arasında uzanan bir daire ile sınırlandırılmıştır. Madeni paranın altındaki efsane, Norveç Kraliyet Darphanesi'nin (şimdi Norveç Darphanesi) çapraz çek ve çekiçle darphane damgası ve darphane müdürünün baş harfleriyle çevrili NORGE okur.

2007 sayısından itibaren darphane müdürünün baş harflerine artık yer verilmemiştir. Aynı tarihten itibaren darphane damgası alt direğin içine yerleştirilmiştir (“NORGE” de doğrudan R'nin yukarısına).

Ters (kuyruk tarafı): Dalda oturan bir kuş. Motif, Setesdal'daki Hylestad Stave Kilisesi'nin portalındaki oymaya dayanmaktadır. Baskı yılı ve değeri 1 KRONE motifin altında yer alır ve dalın sağında sanatçının baş harfleri IAR (Ingrid Austlid Rise) bulunur.

50ore-advers.png
50ore-revers.png

 

NOT: BU PARA 2012 YILINDA TEDAVÜLDEN KALKMIŞTIR

Tasarım ve teknik özellikler - 50 øre madeni para

Yayın yılları: 1996-2011

Çap: 18,5 mm
Kalınlık: 1,7 mm
Ağırlık: 3,6 g
Alaşım: %97 Cu, %2,5 Zn, %0,5 Sn
Kenar: Düz

Tasarımcı: Grazyna Jolanta Lindau

Tasarım:

Ön yüz (baş tarafı):

Kraliyet tacı. Norveç Kraliyet Darphanesi'nin (şimdi Norveç Darphanesi) çapraz-çekiçli darphane damgası ve darphane müdürünün baş harfleri motifin altında görünür.

2007 sayısından itibaren darphane müdürünün baş harflerine artık yer verilmemiştir. Aynı tarihten itibaren darphane, kraliyet tacının altına ortalanarak yerleştirilmiştir.

Ters (kuyruk tarafı):

Urnes Stave Kilisesi'nin portalından efsanevi hayvan. Motifin sağ tarafında 50 ØRE, NOREG kupürü ve yayın yılı görünür. Motif ve efsane arasında sanatçı GJL'nin (Grazyna Jolanta Lindau) imzası var.

bottom of page