top of page

Hakkımızda

2011 yılında ilk olarak 1965 yılı 25 kuruş elime geçince amatör olarak eski para biriktirmeye karar verdim. Kendi çapımda etraftan bulduğum paralarla kendime ufak bir koleksiyon yaptım. "Hangi yıl hangi paralar basıldı, kaç gr " gibi düşüncelerle paraları inceledim ve kendime katalog yaptım. Ama koleksiyona tam olarak başlamama sebep olan şey 1999 yılı (100 bin lira) madeni parayı çok değerliymiş gibi birinin bana satmamasıydı. O gün parayı nasıl ucuz ve daha fazla bulabirim diye düşündüm ve araştırmaya başladım..

Bugüne geldiğimizde yaklaşık 200 ülkenin madeni (eski ve yeni ülkeler) ve Türkiye'nin (Türkiye-Osmanlı) madeni ve kağıt paralarını biriktirmekteyim. Toplamda 10 binin üstünde yabancı(birbirinden farklı yani aynılarından bulunmayan) madeni para ve 2 binin üstünde kağıt para( birbirinden farklı, aynılarından olmayan ) koleksiyonumda mevcuttur. 

Koleksiyonumda bulunan paraların üzerindeki resimleri ve ilginç hikayeleri Güzide koleksiyon instagram sayfasında paylaşmaktayım. Paranın sadece para olmadığını düşündüğüm için her paraya farklı bir zevkle ve heyecanla bakmaktayım... İşte bu sayfa benim bu zevkime sizi de ortak etmek amacıyla kurulmuştur...

bottom of page