top of page
Flag_of_Greece.svg.png

YUNANİSTAN

Ulusal Ekonomi Bakanı ve Yunanistan Merkez Bankası Başkanı, euro madeni paralarının tasarımlarını ulusal bir teknik ve sanatsal komite tarafından sunulan bir dizi teklif arasından seçti. Kazanan motiflerin tasarımcısı, Yunanistan Bankası'nın sponsorluğunda heykeltıraş Georges Stamatopoulos oldu. Her mezhep için ayrı bir tasarım vardır.

Greece_2euro.jpg

2 €

Bu madeni para, Sparta'daki bir mozaikten (MS üçüncü yüzyıl) bir sahneyi tasvir ediyor ve Europa'nın boğa şeklini alan Zeus tarafından kaçırıldığını gösteriyor. Europa, Avrupa'ya adını veren Yunan mitolojisinden bir figür. 2 Euro'luk madeni paranın kenar yazısı: EΛΛHNIKH ΔHMOKPATIA * (Yunan Cumhuriyeti).

Greece_1euro.jpg

1 €

Bu tasarımda yer alan baykuş görüntüsü, eski bir Atina 4 drahmi sikkesinden (MÖ beşinci yüzyıl) kopyalanmıştır.

Greece_50cent.jpg

50 cent

Bu madeni para üzerinde Yunanistan'ın en önemli siyasi isimlerinden biri olan Eleftherios Venizelos (1864-1936) gösterilmektedir. Sosyal reformda öncü, ünlü bir diplomattı ve Yunan devletinin modernleştirilmesinde ve Kuzey Yunanistan ile Ege adalarının kurtarılmasında kilit rol oynadı.

Greece_20cent.jpg

20 cent

Bu madeni para, Yunan Bağımsızlık Savaşı'nın (1821-27) ardından Yunanistan'ın ilk Valisi (1830-31) olan önde gelen ulusal ve Avrupalı ​​politikacı ve diplomat Ioannis Capodistrias'ı (1776-1831) anıyor.

Greece_10cent.jpg

10 cent

Bu madeni para üzerinde Rigas Fereos (Velestinlis) (1757-98) yazılıdır. Yunan aydınlanmasının öncüsü ve önde gelen şahsiyetinin yanı sıra, Balkanların Osmanlı yönetiminden kurtuluşunun vizyon sahibi ve habercisiydi.

Greece_5cent.jpg

5 cent

Bu madeni para, Yunan denizciliğinin yenilikçi ruhunu yansıtan modern bir deniz tankerini göstermektedir.

Greece_2cent.jpg

2 cent

Bu para üzerinde, Yunan Bağımsızlık Savaşı (1821-27) sırasında kullanılan bir gemi türü olan korvet tasvir edilmiştir.

Greece_1cent.jpg

1 cent

Bu tasarım, Atina demokrasisi zamanından (M.Ö.)

bottom of page