top of page

2€ hatıra paraları

Resmi para birimi olarak euro kullanan her ülke yılda iki adet hatıra parası çıkarabilir. Bu paralar normal 2€'luk paralarla aynı özelliklere, niteliklere ve ortak bir yüze sahiptir. Onları farklı kılan şey ulusal yüzlerindeki hatıra tasarımıdır. Hatıra paraları için yalnızca 2€'luk değer kullanılabilir.

Madeni paraların çoğu tarihi olayların yıldönümlerini anmak veya kültürel öneme sahip güncel olaylara dikkat çekmek içindir. Örneğin, ilk 2€'luk anma parası Yunanistan tarafından 2004'te Atina'daki Olimpiyat Oyunları'nı kutlamak için basılmıştır.

Avrupa Merkez Bankası, hatıra paralar da dahil olmak üzere her ülkenin çıkarabileceği maksimum madeni para hacmini onaylamaktan sorumlu olsa da, bunların tasarımı ve basımı ulusal bir yetki olmaya devam ediyor.

Tüm Euro bölgesi ülkeleri tarafından ortak olarak ihraç edilen madeni paralar

Beş adet hatıra parası ortaklaşa basıldı:

  1. Mart 2007'de, Roma Antlaşması'nın 50. yıldönümünü anmak amacıyla ;

  2. Ocak 2009'da Ekonomik ve Parasal Birliğin 10. yıl dönümünü kutlamak amacıyla ;

  3. Ocak 2012'de, euro banknot ve madeni paralarının 10. yıl dönümünü anmak için ;

  4. Ağustos 2015'te, AB bayrağının 30. yıl dönümünü kutlamak için ;

  5. ve Temmuz 2022'de Erasmus Programı'nın 35. yılını anmak için .

Kural olarak, her ülke yılda yalnızca iki adet 2€'luk anma parası çıkarabilir. İstisnai olarak, tüm avro bölgesi ülkeleri tarafından ortaklaşa çıkarılması ve Avrupa çapında öneme sahip bir olayı anması koşuluyla üçüncü bir para çıkarılabilir.

Ortak olarak çıkarılan bu madeni paraların ulusal yüzünde ortak bir tasarım yer alır ve ayrıca basım ülkesinin adı ve ilgili ulusal dil veya dillerde anılan olay yazılır.

bottom of page