top of page
Austria_2Euro.jpg

2 €

Bu madeni para, Avusturya'nın on yıllardır barışı destekleme çabalarının bir sembolü olan pasifist Bertha von Suttner'in portresini taşıyor. 2 € madeni paranın kenar yazısı: 2 EURO ***, dört kez tekrarlandı, dönüşümlü olarak dik ve ters çevrildi

1 €

Bu madeni para üzerinde, Avusturya'ya bir müzik diyarı olarak atıfta bulunulan ünlü Avusturyalı besteci Wolfgang Amadeus Mozart tasvir edilmiştir.

Austria_1Euro.jpg
Austria_50cent.jpg

50 Eurocent

Bu madeni para, Avusturya'da art nouveau'nun doğuşunu gösteren Viyana'daki ayrılık binasını göstermektedir. Bina yeni bir çağın doğuşunu simgeliyor ve yeni bir para çağına giden bir köprüyü temsil ediyor.

20 Eurocent

Bu tasarım, Avusturya'nın en güzel barok saraylarından biri olan Belvedere Sarayı'na sahiptir. Avusturya'nın egemenliğini yeniden kuran anlaşmanın 1955'te imzalandığı ve adını özgürlükle eş anlamlı hale getirdiği yer burasıydı.

Austria_20cent.jpg
Austria_10cent.jpg

10 Eurocent

Bu para üzerinde Viyana Gotik mimarisinin popüler turistik mekanlarından Aziz Stephen Katedrali tasvir edilmiştir.

5-2-1 Eurocent

Bu madeni para, çevreye karşı bir görevi ve Avusturya'nın Topluluk çevre politikasının geliştirilmesinde oynadığı rolü simgeleyen bir çiçek serisinin parçası olarak alp çuha çiçeği içerir.

Austria_1cent.jpg
bottom of page