top of page
it.png

İTALYA

İtalya'da euro jeton tasarımları, İtalya'nın en büyük ulusal televizyon kanalı olan RAI UNO'da ulusa sunulmadan önce ulusal bir teknik ve sanatsal komite tarafından incelemeye tabi tutuldu. İtalya'nın ünlü sanatçılarının başyapıtlarından seçilen her bir mezhep için farklı bir tasarım seçilmiştir.

Italy_2euro.jpg

2 €

Bu madeni paranın üzerinde, Vatikan Şehir Sarayı'nın Papa II. Julius Kanadı'nda bulunan Dante Alighieri'den Raphaël tarafından çizilmiş bir portre yer almaktadır. 2€'luk madeni paranın kenar yazısı: 2*, altı kez tekrarlanmış, dönüşümlü olarak dik ve ters çevrilmiş.

Italy_1euro.jpg

1 €

Bu madeni para, Leonardo da Vinci'nin Venedik'teki Akademi galerisinde sergilenen ve insan vücudunun ideal oranlarını gösteren ünlü çizimini göstermektedir.

Italy_50cent.jpg

50 cent

Bu sikkenin ana özelliği at sırtında İmparator Marcus Aurelius'un heykeli.

Italy_20cent.jpg

20 cent

Bu madeni paranın üzerinde, İtalyan fütürist okulunun lideri Umberto Boccioni'nin bir heykeli yer alıyor.

Italy_10cent.jpg

10 cent

Bu madeni para, İtalyan sanatının en büyük zaferlerinden birini anıyor. Dünyanın en ünlü eserlerinden biri olan Sandro Botticelli'nin "Venüs'ün Doğuşu"nu gösteriyor

Italy_5cent.jpg

5 cent

Bu tasarım, İmparator Vespasian'ın MS 75 civarında inşa etmeye başladığı ve İmparator Titus'un MS 80'de açılışını yaptığı Flavius ​​amfi tiyatrosuna sahiptir.

Italy_2cent.jpg

2 cent

Bu madeni para, 1863 yılında Alessandro Antonelli tarafından tasarlanan bir kule olan Mole Antonelliana'yı göstermektedir.

Italy_1cent.jpg

1 cent

Bu madeni paranın üzerinde Castel del Monte görünüyor.

bottom of page