top of page

Gine-Bissau 1 peso

Ekran Alıntısı.PNG
assd.PNG

Çap:22 mm
Ağırlık: 4 Gr
7 milyon adet basılmış.

İsminin ve yerinin pek bilinmediği bir ülke burası. Afrika'nın batısında 2 milyona yakın nüfusu olan Afrika'nın en yoksul ülkelerinden biri.

1974 yılında bağımsızlığına kavuşmus. Yaklaşık 1500 lerden beri Portekiz sömürgesinde bulunan bir yer. Hatta eskiden ismi Portekiz Ginesi diye geçermiş.

Resmi dili portekizce olan bu ülkenin yanlızca %15 i Portekizce bilirmiş. Yani bulundukları onca yıla rağmen portekizceyi tam benimsetememişler. Gerçi amaçları eğitim vermek değildi sömürmekti. Öğretmemeleri normal.

Amilcar Lopes Cabral diye biri bağımsızlık harekatı başlatıyor ve Portekizliler onu öldürüyor ama burası bağımsızlığına kavuşuyor.

Ekonomisi büyük ölçüde tarıma dayalıdır balık, kaju fıstığı ve yer fıstığı başlıca ihracatıdır. Fakat kayıtlarda olmayan resimlere de eklediğim ihracat oranlarına baktığımızda bunlar %51 i gösterir. Altın satışı ise %28 lerde. Yani birileri buranın zenginliklerini yıllardır çalıyor. Yapmış oldukları katliamları ve sömürgelerini bir tarafa bırakıp biraz parayı anlatayım.

Ön yüzünde 1 peso yazar ve üstündeki resim yer fıstığı bitkisinin resmidir.

Arka yüzünde devlet arması bulunur. Armanın üstünde Gine-Bissau cumhuriyeti yazar. Armanın içinde Portekizce: "Unidade, Luta, Progresso" yani "Birlik, Mücadele, İlerleme" yazar.

Portekiz'den ayrılıyorsun bağımsızlık kazanıyorsun. Halkının büyük çoğunluğu Portekizce bilmiyor ama devletin armasında bile Portekizce yazı var. Birlik diyorsun nasıl birlik kendi ülkesi içinse yazı Portekizce. Portekizle birlikse adamlar bütün ülkeyi calmış. Mücadele Portekiz'e karsıysa o baska bir trajikomik bir olay. İlerlemeyse sanayisi bile olmayan bir devlet ne kadar ilerleyebilir.

Dünya üzerinde sömürge hiç bir zaman bitmedi. Sadece şekil değiştirdi.

bottom of page